Mekan seçimi ve dikkat edilecek hususlar

Mekan seçimi ve dikkat edilecek hususlar

Sivas Düğün Fotoğrafçısı olarak sizlere zaman zaman bilgiler aktarmaya çalışıyoruz. Emin olun bu tavsiyelerimiz sizler için hayati öneme sahiptir çünkü yaşanabilecek sorunlar bir daha geriye gelinmeyecek aksaklıkları oluşturuyor. Bu konulardan bir tanesi de mekan seçimi ve dikkat edilecek hususlar;

Daha önce dış mekanlarda fotoğraf çekimi ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmıştık. Bununla birlikte biraz daha işi genişletip bilgileri tazelemek istedik. Nitekim bu anlattıklarımız bizim yaşadığımız tecrübeler ile ortaya çıkmıştır.

ÇEKİM GÜNÜ YERİNİZDE KALIN

Bu başlık aslında tartışmalı olabilir. Kimi fotoğrafçılar çekim günü mekan değişikliği olabileceğini söylese de bizler yaşadığımız tecrübeler sebebiyle planlı olmayı tercih ediyoruz. Eğer sizin seçmiş olduğunuz düğün fotoğrafçısı eline makineyi alıp belli ayarlarda ve pozlarda fotoğraf çekmeye devam ediyorsa sonuçlara pek etkisi olabileceğini söyleyemeyiz. Bizim çalışma düzenimizde ise kreatif sonuçlar elde etmek temel amaçtır. Her mekanda fotoğrafa bakış açısı, verdirdiği pozlar ve çekim teknikleri ile size yaklaşan fotoğrafçı işini iyi yapıyor demektedir; çünkü ışığı nerede kullanacağını, hangi açıdan çalışma yapacağını iyi bilir. Tüm bunlar planlı programlı çalışmanın sonucunda ortaya çıkabilen güzelliklerdir fakat diğer türlü durmadan mekan değiştirmek de zaman zaman sonuçların kötü çıkmasına sebep olabilir. Yaşadığımız tecrübelere dayanarak sizlere diyoruz ki, mekanınızı değiştirmeyin; planınızı ona göre yapın ve programınızdan sapmayın.

Yine buna bağlı olarak bazı mekanlarda flaş kullanımı yasaktır. Yani yanınızda ışık aksesuarları bulunduramazsınız. Örnek olarak müzeler bu duruma en uygunudur. Sürekli video ışıkları ve yüksek ışık hassasiyetine sahip objektifler ile çalışmalar yapılabilmektedir. Buda işini bilmeyen fotoğrafçı için ölüm gibi zor bir durumdur. Tercih ettiğiniz fotoğrafçının tarzını önceden bilmeniz, gerekirse demo çekimler istemeniz sizin menfaatinize olacak ve karar vermede önemli etkileri bulunacaktır.

Yine tüm bunların yanı sıra mekanın son anda değişmesi hem gelin ve damatın hem fotoğrafçının sinirlerini alt üst edebilir. Bu da Çiftin “Olduğu kadarı ile çekin” demesine sahip olabilir. İşini iyi bilen fotoğrafçı işini şansa bırakmaz; ama plan değişiklikleri zaman zaman moral bozucu olabilir.

Düğün Fotoğraflarını severek çeken; işine duygusal anlamda bağlı olan Sivas Düğün Fotoğrafçısı; öneriyor;

1- Mekana daha önceden karar verin ve gerekirse demo çekimler yaptırın

2- Mekan değişikliğine gitmeye gayret edin;

3- Birden fazla mekanda fotoğraf çekilecek ise bunu önceden fotoğrafçınıza bildirin;

ÖNEREBİLECEĞİMİZ MEKANLAR;

Sivas Paşa Fabrikası’nda gelin damat çekimlerini yaptırabilirsiniz;

Kızılırmak kıyısında gelin damat fotoğraflarını çektirebilirsiniz

Ethembey parkı çekim için müsaittir;

Not: Bazı konaklar, restoranlar vs gibi mekanlarda çekim ücretlerinin alındığını unutmayın;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir